Türkiye'nin akademik tarih kaynağı akademitarih.com açıldı! Tarih, Makale ve Kitap Akademi Tariht'te!

Türkiye’nin akademik tarih kaynağı akademitarih.com açıldı! Tarih, Makale ve Kitap Akademi Tariht’te!

Tarih Okumak Neden Önemlidir? Tarih, herhangi bir çocuğun eğitiminin en önemli akademik arayışlarından biridir. Burada, tarih öğrenmenin önemini özetliyoruz ve öğrenciler için çalışma ipuçlarını ortaya koyuyoruz.

Hepimiz şimdide yaşıyoruz ve geleceği planlıyoruz – ama nereye gittiğimizi ve ilerlemenin nasıl göründüğünü nasıl anlayacağız? Tam olarak nereye gittiğinizi bilmek için önce nereden geldiğinizi anlamanız gerekir. Bunun için tarihin takdirine ihtiyacınız var.

Tarih, çocuğunuzun öğreneceği en saygın ve en değerli akademik konulardan biridir. Bu kılavuz, okulda tarih öğrenmenin önemine derinlemesine bir dalış yapıyor ve bunu etkili bir şekilde çalışmak için birkaç ipucu içeriyor.

Tarih Çalışmanın Faydaları

Bütün toplumlar ve içindeki bireyler, daha derin bir tarih anlayışı kazanmaktan yararlanır. İşte çocuğunuzun okulda tarih eğitimi alması durumunda yararlanacağı altı fayda.

Bir Dünya Anlayışı Geliştirin

Tarih boyunca, geçmiş toplumların, sistemlerin, ideolojilerin, hükümetlerin, kültürlerin ve teknolojilerin nasıl inşa edildiğini, nasıl işlediklerini ve nasıl değiştiklerini öğrenebiliriz. Dünyanın zengin tarihi, bugün bulunduğumuz noktanın ayrıntılı bir resmini çizmemize yardımcı oluyor.

Tarih bilginizi geliştirmek, hayatın tüm bu farklı yönleriyle ilgili bilginizi geliştirmek anlamına gelir. Çocuklar, kendi kültürlerinden farklı kültürler ve insanlar dahil olmak üzere farklı medeniyetlerin üzerine inşa edildiği sütunları öğrenebilirler.
Tarih
Tüm bu bilgiler, onları tüm akademik konularda öğrenmeye daha hazırlıklı, daha kapsamlı insanlar yapar.

Daha Yuvarlak Bir Kişi Olun

Tarih hikayelerle doludur. Bazıları ilham verici ve canlandırıcı; diğerleri kaotik ve ahlaksız. Tarihin canlı dünyasına girin ve çocuğunuzun öğrenmesi gereken birçok hayati ders var. Acı ve sevinç zamanlarını inceleyecekler ve burada öğrendikleri dersler daha sonra kendi yaşam deneyimlerine uygulanabilir.

Tarih aynı zamanda farklılıkların daha derinden anlaşılmasını teşvik eder. Atalarımızın farklı yaşam biçimlerine sahip diğer insanlarla etkileşim biçimlerinden öğrenilecek hem iyi hem de kötü dersler var. Geçmişiniz ne olursa olsun kapsayıcılığın benimsendiği modern bir dünyada, geçmişteki toplumların nasıl bütünleştiğini anlamak, gelecekte insanlığın gelişmesinin anahtarıdır.

Kimliği Anlayın

Milletler, hikayeler ve efsaneler koleksiyonundan oluşur. Bu hikayeler, ülkemiz ve içindeki konumumuz hakkındaki düşüncelerimizi şekillendiriyor. Tarih, büyük kurumların nasıl oluştuğunu ve bugün bulunduğumuz yere nasıl katkıda bulunduklarını öğrendiğimiz yerdir.

Birçoğumuz için, inanılmaz hemşehrilerimize bakmak, kendi kimliğimizi oluşturmanın bir yoludur. Kim olduğumuzu ve dünyada nasıl bir iz bırakabileceğimizi bulmak çocukluğun büyük bir parçasıdır. Çocukların ülkelerinin kimliğini öğrenmelerine izin vermek, bunu kolaylaştırmanın bir yoludur.

İlham Alın

Bu tarihi hikayeler, bireylere büyüklüğe ilham vermeye de hizmet edebilir. Tarih, ulusların şeklini değiştiren parlak insanları ve onların kahramanca eylemlerini hatırlar. Bugün bulunduğumuz yeri oluşturan ilham verici olayları öğrenmekten büyük miktarda motivasyon elde edersiniz.

Çocukların hayal gücünü aydınlatmak ve onları harika şeyler yapmaya teşvik etmek için tarihin sayfalarından sadece bir harika hikaye yeter.

Hatalardan Ders Alın

“Geçmişi hatırlayamayanlar onu tekrarlamaya mahkumdur.” George Santayana’nın alıntısı, akademinin en çok alıntılanan ve başka sözcüklerle ifade edilen satırlarından biridir ve herkesin neden tarih çalışması gerektiğini mükemmel bir şekilde açıklayan bir alıntıdır. Geçmiş uyarı işaretleri ile doludur. Onları oluşturan olaylar üzerinde düşünebilmeli, yapılan hatalardan ders çıkarabilmeli ve benzer kalıpların ortaya çıktığını görürsek karşı koyabilmeli ve sorgulayabilmeliyiz.

Çocuğunuz tarih okursa, toplumun ne zaman tehlikeli yollara saptığını belirleyebilecek ve onu tekrar rayına oturtmaya katkıda bulunabilecektir.

Aktarılabilir Beceriler Geliştirin

Tarih, aklımıza meydan okuyan saygın bir akademik arayıştır. Öğrenciler, dengeli bir sonuç sunmadan önce, net bir yorumu olmayan bilgileri analiz etmelidir. Eleştirel düşünce, her zorlu entelektüel arayışın merkezinde yer alır.
Akademik Tarih
Bilgileri sorgulama ve değerlendirme yeteneği, birçok endüstrideki işyerleri için geçerli olan bir yetenektir ve Nord Anglia Education , tüm öğrencilerimize gerekli aktarılabilir becerileri sağlamaya çalışır. Tarih, bu yeteneği teşvik etmek ve geliştirmek için en iyi konulardan biridir.

Tarih Nasıl Çalışılır

Tarih, bir gerçekler veya tarihler listesini ezberlemekle ilgili değildir. Genellikle doğru veya yanlış cevapları olmayan konular hakkındaki bilgilerin yorumlanmasını ve analizini gerektirir. Yine de tarih çalışmak için şu üçü gibi pek çok etkili yöntem vardır:

Etkinlikleri Bir Araya Bağlayın

Tarih, kronolojik olaylar listesiyle şekillenir. Bir kültürde veya ülkede sismik kaymaları incelerken, buna hangi kilit olayların katkıda bulunduğunu ve neden bu kadar önemli olduklarını bilmeniz önemlidir. Öğrenmek için göz korkutucu bir zaman, tarih ve kişi listesine yol açabilir.

Bunu yapmanın popüler bir yöntemi, resmin tamamını geliştirmek için bağlantılar kurmayı içerir. Çocuğunuzla birlikte, önemli bir tarihi olayda rol oynayan farklı olayları, gerçekleri ve insanları not edin. Ardından, büyük miktarda kolayca sindirilebilir bilgi içeren bir model oluşturmak için renkleri ve sembolleri kullanarak resmin her bir parçasını birbirine bağlayan bir zihin haritası oluşturun.

Anahtar Bilgilerini Görüntüle

Öğrenecek çok şey varken, en değerli bilgilere odaklanabilmeniz ve bunları sınavlar için saklamanız önemlidir. Tarih genellikle bir dizi tarih veya gerçek yerine daha büyük resme odaklanırken, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğunda belirli bilgilere ulaşmasını sağlamak için hafıza tekniklerini benimsemeye de değer olabilir.

Kitapları ve Filmleri İçinize Çekin

Tarih, çoğu yeni nesil için roman ve film şeklinde anlatılan inanılmaz, gerçek hayat hikayeleriyle doludur. Çocuğunuz ders kitaplarını okumayı bitirdiğinde, filmler ve kitaplar tarih hakkında bilgi edinmenin daha hafif ama yine de yararlı bir yolunu sunar.
Akademitarih
Sadece doğru başlıkları seçtiğinizden emin olun. Pek çok kitap ve film, seçtikleri konuyla özgürce hareket eder. Müfredatlarına bağlı bir okuma ve izleme listesi için çocuğunuzun tarih öğretmeniyle konuşun.
Tarih Makaleleri
Tarih okumak, çocuğunuza daha kapsamlı bir akademik beceri seti ve eleştirel düşünme yeteneği kazandıracaktır – bu, eğitiminin geri kalanında alabilecekleri bir şeydir. Nord Anglia Education’ın olağanüstü tarih müfredatımızı nasıl sunduğunu görmek için size en yakın okulu bulun .